Strona główna » Wspólnoty » Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie

odpowiedzialni: jpkrzynowek@gmail.com

Miejsce spotkań:
w domach

Domowy Kościół jest wspólnotą małżeństw sakramentalnych, które chcą trwać przy Bogu, rozwijać się duchowo i w małżeństwie dążyć do świętości, a jednocześnie nawiązywać znajomości i przyjaźnie z innymi rodzinami, wyznającymi podobne wartości. Wzorem na tej drodze jest Święta Rodzina z Nazaretu.

Grupa odbiorców:
Małżeństwa sakramentalne

Wspólnota Domowego Kościoła stanowi gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie, powołanego do istnienia pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Pracując nad materiałami formacyjnymi dla małżeństw, ks. Blachnicki pragnął, aby „każda rodzina chrześcijańska stanowiła kościół w miniaturze – eklezjolę”.

Cechą charakterystyczną tej formacji jest wychowanie do liturgii i przez liturgię.

Duchowość małżeńska jest realizowana w oparciu o elementy zapożyczone z Équipes Notre Dame, zwane zobowiązaniami, a są to: modlitwa osobista, regularne czytanie Pisma Świętego, modlitwa małżeńska i rodzinna, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą) oraz coroczne uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych.

Podstawowa formacja w ramach Domowego Kościoła odbywa się w rodzinie oraz w comiesięcznych spotkaniach małej grupy, obejmującej 4–7 małżeństw, które jako krąg spotykają się wraz z księdzem moderatorem w domach, dzieląc się swoim życiem, wiara i doświadczeniami, i wspierają się nawzajem w kształtowaniu swoich rodzin.

spotkania kręgów raz w miesiącu