Strona główna » Duszpasterstwa specjalistyczne » Rodziny Dzieci Utraconych

Rodziny Dzieci Utraconych

Duszpasterz Rodzin Dzieci Utraconych: ks. dr Janusz Kościelniak,
adres e-mail:  j.koscielniak@misericordia.eu

Liczba dzieci utraconych w Polsce w skali roku sięga kilkudziesięciu tysięcy. Są to różne sytuacje i dotyczą dzieci w różnym wieku. Duszpasterstwo obejmuje swoją opieką zarówno Rodziców, którzy utracili dziecko przed narodzeniem jak i tych, którzy przeżywają żałobę po śmierci dziecka w wyniku choroby i nieszczęśliwych wypadków.

Doświadczenie utraty dziecka to wydarzenie bardzo bolesne dla rodziców i rodzeństwa tego dziecka. W takiej sytuacji często pojawia się  ból, niezrozumienie lub nawet wyparcie tego wydarzenia ze świadomości (zwłaszcza w przypadku śmierci dziecka nienarodzonego). Rodzice bardzo często pozostają w tym cierpieniu sami, a w przypadku śmierci dziecka nienarodzonego doświadczają nawet braku zrozumienia ze strony otaczających ich ludzi. Zadaniem Duszpasterstwa jest więc towarzyszenie tym rodzicom w żałobie, wsparcie duchowe oraz pomoc w zorganizowaniu pochówku ich dziecka. Dla dzieci martwo urodzonych w kilku krakowskich szpitalach, których rodzice z różnych przyczyn nie podjęli się zorganizowania pochówku, systematycznie organizowany jest zbiorowy pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym w Podgórkach Tynieckich w Krakowie.

Działania Duszpasterstwa obejmują również organizację dni skupienia dla rodziców w żałobie po śmierci dziecka, a także Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, która jest organizowana każdego roku już od kilku lat.

Dla Rodzin Dzieci Utraconych w każdy II piątek miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Po niej zgromadzeni mogą uczestniczyć w Adoracji Najświętszego Sakramentu i indywidualnym błogosławieństwie. Jest również możliwość spotkania z Duszpasterzem Rodzin Dzieci Utraconych w Archidiecezji Krakowskiej, księdzem doktorem Januszem Kościelniakiem (po wcześniejszym umówieniu za pośrednictwem poczty e-mail).

Dzień Dziecka Utraconego 8 października 2023 r.: