Strona główna » Duszpasterstwa specjalistyczne » Małżeństwa niepłodne

Małżeństwa niepłodne

Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” z siedzibą w Krakowie

Mateusz Pękala – Prezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych
“Abraham i Sara”, które prowadzi wspólnotę
ks. dr Mirosław Czapla – kapelan i opiekun duchowy wspólnoty

stowarzyszenie@abrahamisara.pl

Telefon zaufania: tel. 881 206 661

Problem niepłodności dotyka coraz większej liczby małżeństw w Polsce. Niepłodność nie jest chorobą, ale pewnym stanem, gdy małżonkowie starają się o poczęcie dziecka, ale do niego nie dochodzi. Najczęściej mówi się o niepłodności po roku bezskutecznych starań o ciążę. Może tak się dziać z powodu choroby kobiety, mężczyzny lub obojga, jednak bardzo często nie da się określić żadnej przyczyny ani wskazać konkretnej choroby. W takim przypadku nie można jednoznacznie orzec, że na pewno dana para nie będzie mogła mieć dzieci. Wówczas bardzo duże znaczenie ma znalezienie przyczyny niepłodności. Stwierdzenie, że dana para nie będzie mogła mieć dzieci może być pewne tylko w nielicznych przypadkach, kiedy lekarz znalazł konkretną i nieuleczalną przyczynę niepłodności. Natomiast w wielu przypadkach na skutek podjętych przez małżonków działań związanych z obserwacją cyklu i markerów płodności, dbaniem o zdrowie oraz na skutek wdrożenia leczenia (np. wskazanego przez naprotechnologa) może dojść do poczęcia.

Wszystkie małżeństwa doświadczające problemów z poczęciem dziecka  – zarówno pary aktualnie dotknięte niepłodnością jak i  będące w trakcie leczenia, te, które rozważają adopcję oraz te, które już doczekały się potomstwa, ale przeszły drogę walki o ciążę, mogą włączyć się w spotkania Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara”, które organizuje dla tych małżonków warsztaty, szkolenia oraz rekolekcje. Uczestnicy spotkań mają możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej oraz kierowani są do doświadczonych lekarzy naprotechnologów.

Stowarzyszenie organizuje Msze Święte, które odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 16:00 w kaplicy przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu przy ul. Nazaretańskiej 1 w Krakowie. Po mszy św. odbywają się spotkania.