Strona główna » Sakramenty w rodzinie » Święcenia

Święcenia

Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu nieprzerwanie kontynuowana jest misja Chrystusa w Kościele, która niegdyś została powierzona Apostołom. Obejmuje on trzy stopnie: episkopat, prezbiterat i diakonat.

Już w Starym Testamencie znajdują się zapowiedzi kapłaństwa, które w sposób doskonały zrealizowało się w Jezusie Chrystusie. Przez swoje życie, krzyżową śmierć oraz zmartwychwstanie, złożył On raz na zawsze doskonałą i jedyną ofiarę Nowego Przymierza. Jest On zatem jedynym Arcykapłanem, w którego kapłańskiej tożsamości, od momentu chrztu, udział mają pozostałe członki Jego Mistycznego Ciała.

Istnieją dwa sposoby uczestnictwa w jedynym kapłaństwie Chrystusa: kapłaństwo urzędowe, czyli hierarchiczne, biskupów i prezbiterów oraz kapłaństwo wspólne wszystkich wiernych (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1547). Kapłaństwo urzędowe ma charakter służebny, to znaczy, że ma być skierowane na Chrystusa oraz na wspólnotę Kościoła. Ma ono również reprezentować Chrystusa i Jego działanie w świecie, co w sposób wyjątkowy realizuje się w sprawowanych sakramentach, gdzie kapłan działa wprost „in persona Christi Capitis” (w osobie Chrystusa-Głowy).

Kapłaństwo powszechne, na mocy otrzymanego chrztu, uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w życiu Chrystusa i składaniu razem z Nim swojego życia w ofierze Ojcu Niebieskiemu.