Strona główna » Sakramenty w rodzinie » Eucharystia

Eucharystia

Eucharystia (gr. eucharistía – dziękczynienie) jest sakramentem, w którym Jezus Chrystus ofiarowuje się za nas Ojcu Niebieskiemu w bezkrwawej ofierze ołtarza, która uobecnia Paschę Chrystusa, czyli dzieło zbawienia wypełnione przez Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie. Sakrament ten jest „źródłem i szczytem” życia chrześcijańskiego, ponieważ obecny jest w niej sam Chrystus, który włącza Kościół w swoją doskonałą ofiarę uwielbienia i dziękczynienia, jaką złożył Ojcu na drzewie krzyża.

Chrystus powiedział: Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (J 6,55-56)

Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1322).

Każda Msza Święta obejmuje zawsze takie elementy jak: głoszenie słowa Bożego, dziękczynienie składane Bogu Ojcu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, a zwłaszcza za dar Jego Syna; konsekrację chleba i wina oraz uczestniczenie w uczcie liturgicznej przez przyjmowanie Ciała i Krwi Pana. Tym, który składa Ofiarę eucharystyczną jest zawsze sam Jezus, który działa przez posługę kapłanów i  jest prawdziwie obecny w eucharystycznych znakach chleba i wina.

Osoba, która trwa w stanie łaski uświęcającej i przystępuje do sakramentalnej komunii, w Chrystusie zostaje włączona w życie Trójcy Świętej i umacnia jedność z pozostałymi członkami Mistycznego Ciała Chrystusa jakim jest Kościół. W konsekwencji Najświętszy Sakrament jest dla wierzącego pokarmem na życie wieczne.