Strona główna » Poradnictwo rodzinne » Rejony Duszpasterstwa Rodzin

Rejony Duszpasterstwa Rodzin

Dnia 20 grudnia 2023 r. Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski podpisał dekret, na mocy którego, od 1 stycznia 2024 roku, ustanowione zostają struktury rejonowe duszpasterstwa rodzin. W praktyce oznacza to podział diecezji na osiem rejonów duszpasterstwa rodzin, a także stworzenie urzędu rejonowego duszpasterza rodzin oraz rejonowego doradcy życia rodzinnego. Celem powołania rejonów jest wzmocnienie systemu poradnictwa dla narzeczonych, małżeństw i rodzin na terenie Archidiecezji Krakowskiej m. in. w zakresie lepszego rozeznania potrzeb duszpasterskich na poziomie lokalnym, rozszerzenie istniejącej oferty poradnictwa, zarówno duszpasterskiego jak i specjalistycznego, a także usprawnienie współpracy pomiędzy lokalnymi duszpasterzami i doradcami życia rodzinnego. Tym samym ostatecznym celem jest lepsza odpowiedź na potrzeby z zakresu duszpasterstwa rodzin w skali całej Archidiecezji.

Lista księży wicedziekanów i doradców życia rodzinnego z poszczególnych rejonów duszpasterstwa rodzin powołanych przez ks. abpa Marka Jędraszewskiego 27.02.2024 r. na stanowiska rejonowych duszpasterzy rodzin oraz rejonowych doradców życia rodzinnego na okres 2024-2028:

REJONDEKANATYDUSZPASTERZ REJONOWYREJONOWY DORADCA ŻYCIA RODZINNEGO
IKraków-Centrum, Kraków-Kazimierz, Kraków-Salwatorks. Józef GubałaAnita Mistur
IIKraków-Bronowice, Kraków-Krowodrza, Kraków-Prądnik, Bolechowice, Czernichów, Krzeszowiceks. Marek HajdyłaCelina Wojtas
IIIKraków-Podgórze, Kraków-Borek Fałęcki, Kraków-Prokocim, Mogilany, Niegowić, Skawina, Wieliczka-Wschód, Wieliczka-Zachódks. Bogusław SewerynDorota Bałazińska
IVKraków-Bieńczyce, Kraków-Mogiła, Niepołomice, Wawrzeńczyceks. Andrzej ZiębaMaria Pikuła
VDobczyce, Mszana, Myślenice, Pcim, Sułkowiceks. Jan GibałaBartłomiej Chrzan
VIKalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Wadowice-Północ, Wadowice-Południe, Zatorks. Józef SzlachtaMałgorzata Żmuda
VIIBabice, Chrzanów, Libiąż, Trzebiniaks. Grzegorz MasnyAgata Kocjan
VIIIBiałka Tatrzańska, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Niedzica, Nowy Targ, Rabka, Zakopaneks. Piotr GrotowskiNatalia Misiniec

Podział na rejony duszpasterstwa rodzin przedstawia się następująco:

Źródło: opracowanie własne.

Poniżej zamieszczamy treść Dekretu wraz z Aneksem określającym szczegółowe zasady funkcjonowania rejonów duszpasterstwa rodzin w Archidiecezji Krakowskiej. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.