-
-
ul. Franciszkańska 3, Kraków
ul. Franciszkańska 3, Kraków
Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin z dnia 1 maja 2003 r. określa ramy dla Duszpasterstwa Rodzin w naszym kraju. Strukturę tego duszpasterstwa na poziomie diecezjalnym tworzą:
Dyrektorium w następujący sposób określa zadania poszczególnych podmiotów tego duszpasterstwa:
Biskup Diecezjalny
Jak wskazuje adhortacja apostolska Familiaris consortio, na którą powołuje się Dyrektorium:
“Pierwszą osobą odpowiedzialną za duszpasterstwo rodzin w diecezji jest biskup. Jako ojciec i pasterz winien szczególnie troszczyć się o tę dziedzinę duszpasterstwa, bez wątpienia pierwszoplanową. Musi poświęcić jej swe zainteresowanie, troskę i czas, zapewnić jej ludzi i środki.” (FC 73).
Wydział Duszpasterstwa Rodzin
Biskup Diecezjalny, w trosce o tę pierwszoplanową dziedzinę duszpasterstwa i w celu usprawnienia duszpasterskiej obecności Kościoła dla podtrzymania rodziny (por. FC 65), powołuje Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Wydziałem kieruje Diecezjalny Duszpasterz Rodzin we współpracy z Diecezjalnym Doradcą Życia Rodzinnego.
Diecezjalny Duszpasterz Rodzin
Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin powołuje Biskup Diecezjalny. Będzie nim zwykle kapłan po odpowiednich studiach, najlepiej z teologii rodziny, z możliwością poświęcenia sprawom rodziny wystarczająco dużo czasu. Diecezjalny Duszpasterz Rodzin z polecenia Biskupa Diecezjalnego i przy współpracy z Diecezjalnym Doradcą Życia Rodzinnego:
Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego
Diecezjalnego Doradcę Życia Rodzinnego powołuje Biskup Diecezjalny na wniosek Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin. Jest nim osoba po odpowiednich studiach, najlepiej z teologii rodziny, o pogłębionej formacji religijnej.
Diecezjalny Doradca:
Parafialne Duszpasterstwo Rodzin
Duszpasterstwo każdej parafii powinno zaliczyć pracę nad małżeństwem i rodziną do stałych form duszpasterstwa zwyczajnego. (…). W programie duszpasterskim parafii będą zatem na stałe obecne takie działania jak: spotkania młodych małżeństw, katechezy dla rodziców, współpraca z rodzicami dzieci przed I Komunią św. i młodzieży przed bierzmowaniem, oraz przygotowanie młodzieży i narzeczonych do małżeństwa.
Biskup Diecezjalny, w celu wzmocnienia duszpasterskiego oddziaływania na rodziny, powołuje Dekanalnych i Rejonowych Duszpasterzy Rodzin.
Rodzina Chrześcijańska
Duszpasterstwo rodzin ma na celu przede wszystkim wspomaganie rodzin. Jednak to “rodzina chrześcijańska jest pierwszą wspólnotą powołaną do głoszenia ewangelii osobie ludzkiej, która jest w stałym rozwoju, i doprowadzenia jej, poprzez stopniowe wychowanie i katechezę, do pełnej dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej” (FC 2), oraz cieszy się na mocy łaski sakramentalnej specjalnym posłannictwem, służącym budowaniu Kościoła (por. FC 71). Rodzina zatem jest w strukturze duszpasterstwa rodzin pierwszym podmiotem oddziaływania apostolskiego. Jakość tego apostolstwa jest najlepszym sprawdzianem skuteczności troski duszpasterskiej o rodzinę. Należy więc pomagać rodzinom odkryć ich powołanie apostolskie i wspierać organizowanie się rodzin, w celu lepszego oddziaływania tak na poziomie parafii, jak i diecezji.
Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin można pobrać poniżej: