Strona główna » Projekty + studia » Studia nad małżeństwem i rodziną

Studia nad małżeństwem i rodziną

Studia Podyplomowe Duszpasterstwo Rodzin

Wydział Duszpasterstwa Rodzin wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie kształci kadry do pracy w poradnictwie rodzinnym i duszpasterstwie.
Studia Podyplomowe Duszpasterstwo Rodzin są kontynuacją Studium Teologii Rodziny, które zapoczątkowane przez kard. Karola Wojtyłę i dr Wandę Półtawską przez wiele lat było prowadzone przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej w Krakowie.

Pierwsza edycja Studiów Podyplomowych Duszpasterstwa Rodzin rozpoczęła się w roku akademickim 2020/2021, natomiast druga rozpoczęła się w październiku 2023 r. Aktualnie studia te odbywają się w trybie hydrydowym – część zajęć prowadzona jest w formie zajęć online, wykorzystujących platformę MS Teams, pozostałe zaś w formie zajęć stacjonarnych w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3.

Charakterystyka studiów

Studia Podyplomowe Duszpasterstwo Rodzin gromadzą różnych słuchaczy wśród których są zarówno osoby świeckie, jak i osoby duchowne, których łączy pragnienie posługi na rzecz narzeczonych, małżeństw i rodzin. Program studiów obejmuje przedmioty nie tylko z zakresu antropologii chrześcijańskiej, etyki małżeńskiej czy teologii małżeństwa i rodziny, lecz także te dotyczące psychologii, zagadnień związanych z interwencją kryzysową, mediacjami czy komunikacją. W ten sposób absolwenci tego kierunku uzyskują holistyczną wiedzę na temat współczesnych problemów młodych ludzi, małżeństw i rodzin, która zarazem jest mocno zakorzeniona w nauce Kościoła Katolickiego. Studia stają się ponadto ubogacającym doświadczeniem, na drodze indywidualnego rozwoju osobowego i duchowego.

Zajęcia

Zajęcia prowadzone w ramach studiów odbywają się w formie wykładów oraz ćwiczeń. Wśród przedmiotów nie brak również tych z zakresu metodologii prowadzenia katechez dla narzeczonych oraz spotkań w poradni życia rodzinnego, dających słuchaczom konkretne narzędzia i wskazówki do przyszłej pracy na rzecz narzeczonych, małżeństw i rodzin.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci Studiów Podyplomowych Duszpasterstwa Rodzin po uzyskaniu dyplomu nauczyciela wybranej metody rozpoznawana płodności, a następnie misji kanonicznej wydanej przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego, mogą prowadzić katechezy dla narzeczonych oraz spotkania w poradniach życia rodzinnego. Uzyskują też wiedzę i narzędzia potrzebne do tego, by animować życie wspólnot parafialnych oraz pełnić rolę liderów ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, które w przestrzeni lokalnych społeczności podejmują różnorodne działania i programy mające na celu wspieranie oraz rozwój małżeństw i rodzin.

Więcej informacji o Studiach Podyplomowych Duszpasterstwo Rodzin oraz o terminach rekrutacji można znaleźć na stronie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Studia podyplomowe