SAKRAMENTY / PRZYGOTOWANIE DO ŚLUBU – KROK PO KROKU

PRZYGOTOWANIE DO ŚLUBU – KROK PO KROKU

Przygotowanie do zawarcia małżeństwa dokonuje się w następujących etapach:

1. Przygotowanie dalsze – ma miejsce w dzieciństwie, dokonuje się szczególnie przez doświadczenie własnego życia rodzinnego,

2. Przygotowanie bliższe – obejmuje młodzież ponadgimnazjalną, służy rozeznaniu własnego powołania,

dokonuje się w czasie katechizacji w szkole lub przy parafii, poświadczone jest często świadectwem,

3. Przygotowanie bezpośrednie – rozpoczyna się zawarciem zaręczyn, około sześć miesięcy przed ślubem kościelnym.

Po zawarciu zaręczyn powinno mieć następujący przebieg (według wymogów w Archidiecezji Krakowskiej):

• katechezy dla narzeczonych (w okresie od 12 do 3 m-cy przed ślubem)
    • po katechezach trzy spotkania w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego (w ciągu około 1 miesiąca)
    • spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego (3 miesiące przed ślubem)
Zapisy na Weekendowe (Dwudniowe) Katechezy dla Narzeczonych

Zapisy na Weekendowe (Dwudniowe) Katechezy dla Narzeczonych rozpoczynamy od dnia 15 miesiąca poprzedzającego uczestnictwo

wtorek  9.00-16.30

środa 9.00 – 14.30

czwartek 9.00 – 16.30

piątek 9.00 – 14.30

dodatkowo II i IV sobota miesiąca w godz. 10.00-17.00

Jeśli 15 wypada w sobotę, niedzielę lub poniedziałek to zapisy rozpoczynamy we wtorek.

+48 12 628 81 49 lub 12 628 81 50

WAŻNA INFORMACJA DLA NARZECZONYCH

1. “Internetowy kurs przedmałżeński” na nauki.pl nie zwalnia z odbycia katechez i spotkań w poradni w ramach przygotowania bezpośredniego do sakramentu małżeństwa.

2. Katechezy dotyczące małżeństwa, w których uczestniczyli narzeczeni w szkole średniej, są traktowane jako przygotowanie bliższe i nie zastępują katechez odbywających się w ramach przygotowania bezpośredniego do sakramentu małżeństwa.

3. Katechezy i spotkania w poradni w ramach przygotowania bezpośredniego do sakramentu małżeństwa są ważne 1 rok.

4.Informacja o zmianie przepisów dotyczących zawierania małżeństw wyznaniowychze skutkami cywilnymi (tzw. małżeństwa konkordatowe)