STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZASADY DUSZPASTERSTWA RODZIN W OKRESIE PANDEMII

Zasady duszpasterstwa rodzin w okresie pandemii

W związku z zaostrzającą się sytuacją epidemiologiczną i wprowadzeniem od 24 października na terenie całego kraju czerwonej strefy, przyjęto nowe zasady dotyczące realizacji niektórych zadań pełnionych, bądź też koordynowanych przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie (WDR).  • Kontakt z Wydziałem

Mając na uwadze bezpieczeństwo osób zgłaszających się do wydziału, jak również jego pracowników, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. W sytuacjach wymagających indywidualnego spotkania w wydziale, zostanie określony jego termin w celu zachowania obowiązujących przepisów sanitarnych.

  • Katechezy dla narzeczonych

W związku z niemożliwością prowadzenia przez wiele ośrodków katechez w trybie stacjonarnym, istnieje możliwość odbycia przez narzeczonych katechez w formie online. Jest to nadzwyczajna forma bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, przewidziana jedynie na czas pandemii. Decyzja dotycząca wprowadzenia, jak i odwołania możliwości prowadzenia tego typu katechez, należy do WDR.

Uczestnikami katechez prowadzonych w formie online mogą być wyłącznie narzeczeni, którzy zamierzają zawrzeć sakrament małżeństwa w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Organizatorami katechez jest Fundacja Towarzyszenia Rodzinie oraz ośrodki współpracujące z WDR. Lista ośrodków współpracujących jest umieszczona na stronie Internetowej.

Ukończenie katechez poświadczone będzie otrzymaniem świadectwa z hologramem archidiecezji, którego wzór znajduje się poniżej. Tym samym przypominamy, że na terenie Archidiecezji Krakowskiej nie są respektowane świadectwa wydawane przez platformę internetową nauki.pl oraz fałszywe świadectwa nielegalnie sprzedawane w Internecie. Każdorazową próbę oszustwa, prosimy zgłaszać w wydziale.

Osoby, które ze względu na epidemię nie mają możliwości ukończenia rozpoczętych katechez stacjonarnych, proszone są o kontakt z osobą odpowiedzialną za organizację katechez w danym ośrodku, która wskaże sposób ich ukończenia.

  • Poradnie Rodzinne

Osoby zainteresowane konsultacjami w sprawach rodzinnych, które ze względu na pandemię nie mają możliwości skorzystania z poradni rodzinnej w parafii lub w dekanacie, mają możliwość skorzystania z konsultacji telefonicznej, lub konsultacji online. W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt pod nr. tel. (12) 260 75 13  lub mailowo rodzina@diecezja.pl .

  • Poradnia Specjalistyczna Fundacji Towarzyszenia Rodzinie

W celu ustalenia konsultacji ze specjalistą (porada psychologiczna, prawna, rodzinna, rodzicielska) prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 17.00 – 20.00 pod nr. tel. 512 180 000 lub mailowo biuro@ftrodzinie.pl. Wsparcie świadczone jest telefonicznie bądź online. W razie konieczności osobistego kontaktu, zostanie wyznaczony termin spotkania w Poradni Specjalistycznej FTR przy ul. Siostry Faustyny 70 w Krakowie.

  • Domy Samotnej Matki

Kobiety spodziewające się narodzin dziecka, które z różnych przyczyn potrzebują schronienia i opieki, mają możliwość zamieszkania na obecną chwilę w  Domu Samotnej Matki prowadzonym przez Archidiecezję Krakowską w  Wadowicach przy ul. Sadowej 1. Z uwagi na brak możliwości izolacyjnego zakwaterowania matki, przyjęcie do domu wiąże się z przedłożeniem negatywnego wyniku testu COVID19. W celu zgłoszenia  prosimy o kontakt telefoniczny: +48 33 823 57 17, lub kontakt mailowy wdr@diecezja.pl.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE