STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JESIENNA SESJA DORADCÓW ŻYCIA RODZINNEGO ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Jesienna Sesja Doradców Życia Rodzinnego Archidiecezji Krakowskiej

5 października 2019 r. w Centrum Świętego Jana Pawła II odbyła się Jesienna Sesja Doradców Życia Rodzinnego.

Inspiracją dla tegorocznego spotkania, były słowa Papieża Franciszka – Ojcowie synodalni mówili wielokrotnie, że trzeba pomóc młodym ludziom w odkryciu wartości i bogactwa małżeństwa. Powinni oni mieć możliwość poznania atrakcyjności pełnej jedności, która uwzniośla i udoskonala społeczny wymiar życia, przyznaje seksualności jej najwspanialszy sens, a jednocześnie promuje dobro dzieci i daje im najlepsze warunki dla ich dojrzewania i wychowania (AL 205). Podczas spotkania zostały podjęte zagadnienia dotyczące wymiaru rodzicielstwa współczesnych małżonków. Tematyka ta została ukazana w różnych perspektywach – antropologicznej, moralnej i psychologicznej. Pierwszą prelekcję zatytułowaną Dziecko, dar czy wybór? wygłosił ks. dr Paweł Gałuszka – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Ks. dr zwrócił uwagę, na to, że rodzenie obejmuje akt powołania do życia i przyjęcia tego, który został stworzony we wspólnocie i doprowadzenie go do swego przeznaczenia. Podczas Sesji gościliśmy także państwa mgr Małgorzatę Cichocką (psychoterapeuta) wraz z mężem dr. n. med Łukaszem Cichockim (psychiatra, psychoterapeuta), przedstawiciele Instytut Rozwoju Inicjatyw Społecznych. W swym wystąpieniu pt. Decyzja o byciu matką/ojcem – dylematy potencjalnych rodziców, wskazali  obszary leków towarzyszących młodym ludziom stojących przed decyzją o rodzicielstwie oraz motywacje do rodzicielstwa. Kolejną perspektywę przedstawił ks. dr Szymon Szpoton CM. W referacie Wpływ pierwiastka duchowego, fizycznego oraz emocjonalno/psychologicznego na poczęcie dziecka, odniósł się między innymi do znaczenia relacji między bogactwem osobowości  a dojrzałością seksualną osobyW kolejnej części spotkania Doradcy mieli okazję wysłuchać przedstawiciela Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. J. Rötzera, pana Michała Pielorza.

Zaprezentowane spojrzenia ukazały jak wiele czynników znajduje się u podstaw decyzji młodych małżonków o  macierzyństwie i ojcostwie.